SZYBKI KONTAKT: +48 534 613 021
Femidea funpage Femidea Instagram

Badania prenatalne Wrocław

Specjalnością Centrum ginekologiczno-położniczego Femidea z Wrocławia jest nowoczesna diagnostyka prenatalna. W naszej placówce nieinwazyjne badania prenatalne wykonywane są przez certyfikowanych specjalistów w oparciu o zalecenia FMF (Fetal Medicine Foundation) ISUOG (Międzynarodowe Towarzystwo Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii) oraz PTGiP (Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników). Badania wykonywane są na najwyższej klasy aparatach USG, a dokumentacja obrazowa z okresu ciąży - całościowo analizowana, co jest szczególnie przydatne do wnikliwej oceny prawidłowego rozwoju płodu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, a na badania zapraszamy, zarówno Panie prowadzące ciążę w naszej klinice, jak i poza naszą kliniką. Dogodna lokalizacja w centrum miasta (Wrocław Śródmieście) daje możliwość wygodnego dojazdu do nas osobom z Wrocławia i okolic. Umów się na badanie - zarejestruj się online lub telefonicznie.

Diagnostyka prenatalna - co warto wiedzieć?

Diagnostyka prenatalna obejmuje różnego rodzaju testy wykonywane w czasie ciąży. Celem badań prenatalnych jest wykrycie ryzyka wad genetycznych i wrodzonych płodu oraz niektórych chorób. Wykluczenie bądź stwierdzenie wad płodu umożliwia podjęcie leczenia.

Wyróżnia się:

 • nieinwazyjne metody diagnostyki prenatalnej
 • inwazyjne metody diagnostyki prenatalnej.

Od rodzaju badania zależy, jak one wyglądają. Część badań wykonuje się z krwi ciężarnej oraz są przeprowadzane przy wykorzystaniu sondy ultrasonograficznej (USG prenatalne) i są to badania nieinwazyjne. Natomiast część testów wymaga ingerencji w środowisko płodu i są to badania inwazyjne - wymagające pobrania np płynu owodniowego.
Badania prenatalne wykonywane w naszej placówce dotyczą nieinwazyjnych metod diagnostyki.

USG prenatalne Wrocław - zakres usług

W naszym Centrum wykonujemy badania prenatalne USG ciąż pojedynczych oraz ciąż mnogich obejmujące:

 • USG I trymestru z uwzględnieniem testu podwójnego wg FMF oraz oceną ryzyka preeklampsji w w 11. - 13. tygodniu ciąży
 • USG II trymestru w 18. - 22. tygodniu ciąży
 • USG III trymestru między 28. a 32. tygodniem ciąży
 • USG z oceną zaburzeń wzrastania wewnątrzmacicznego
 • USG dopplerowskie (w określonych nieprawidłowościach ciąży, np konflikt serologiczny, diagnostyka
  niedokrwistości płodu, podejrzenie niewydolności łożyska, itd)
 • USG 3D/4D

Oprócz USG, dodatkowo wykonujemy następujące nieinwazyjne badania prenatalne:

 • Test NIFTY-pro
 • Test PAPP-A
 • Test Veracity
 • Test Veragene
 • Test zintegrowany
 • Test Sanco Rh
 • Badanie sFLT-1/PLGF oceniające ryzyko preeklampsji

Badania prenatalne i diganostyka Wrocław

Badania prenatalne Wrocław - cena

Badania prenatalne w Centrum Femidea nie są objęte refundacją NFZ. Jeżeli chcesz poznać koszt badań prenatalnych w naszej klinice i dowiedzieć się, ile kosztuje USG w 1, 2 lub 3 trymestrze ciąży, zapraszamy do zapoznania się z zakładką cennik. Cena dla pacjentek prowadzących ciążę w Femidea jest niższa niż dla pozostałych ciężarnych, dlatego serdecznie zachęcamy do skorzystania z kompleksowej opieki w naszej placówce.

Badania prenatalne Wrocław - gdzie wykonać? Centrum Femidea

Zapraszamy ciężarne na prenatalne USG wykonywane na najnowocześniejszym sprzęcie USG Voluson S10 Expert przez najwyższej klasy specjalistów. Na badania prenatalne w naszej placówce nie jest wymagane skierowanie, a jedynie trzeba wcześniej umówić termin badania. Zapewniamy komfortowe warunki, bezpieczeństwo oraz przystosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Umów się na badanie, by pozbyć się niepokoju o stan dziecka, dowiedzieć się, jak wygląda przed narodzeniem i świadomie czekać na jego przyjście na świat.

Diagnostyka prenatalna - FAQ

 1. W którym tygodniu ciąży można zrobić badania prenatalne? Kiedy się zgłosić?

  Na podstawie rekomendacji wydawanych przez PTGiP pierwsze badanie prenatalne w ciąży (USG genetyczne z testem PAPP-A+B-HCGfree) należy wykonać pomiędzy 11+1 a 14+1 tygodniem ciąży. Kolejne badania są wykonywane: pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży i pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży.

 2. Ile trwa pierwsze badanie prenatalne?

  Przeciętnie badania diagnostyczne prenatalne trwają około 30 minut w przypadku pojedynczej ciąży i około 40 minut w przypadku mnogiej. Ostateczny czas badania zależy od wielu czynników, więc może się także znacznie wydłużyć lub przy sprzyjającym ułożeniu płodu = być krótszy.

 3. Jak się przygotować do badania prenatalnego?

  Nieinwazyjne badania prenatalne nie wymagają większych przygotowań. Przed badaniem USG specjalista może zalecić wypełnienie lub opróżnienie pęcherza moczowego. Te zalecenia są indywidualne. Zasadniczo wystarczy przyjść w wygodnym ubiorze i z dobrym nastawieniem, by badanie przebiegło jak najbardziej komfortowo.

 4. Czy badania prenatalne są obowiązkowe w 2022?

  Na podstawie wytycznych PTGiP, badania USG I, II i III trymestru są obowiązkowym elementem prowadzenia ciąży. Obowiązek rozumiany jest tutaj jako dbałość o bezpieczeństwo ciężarnej i płodu, natomiast niewykonanie badań prenatalnych nie jest objęte sankcjami prawnymi, etc.

 5. Czy w 12. tygodniu ciąży można określić płeć dziecka?

  Od 12. tygodnia ciąży można próbować określić płeć dziecka z prawdopodobieństwem około 90%.

 6. Jakich wad nie wykryje USG?

  Należy mieć świadomość, że diagnostyka prenatalna, w tym USG prenatalne nie wykrywa wszystkich wad płodu. USG genetyczne określa ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, nie zaś występowanie samej choroby. Ewentualne niepokojące wyniki badań USG stanowią wskazania do skierowania pacjentki na inwazyjne badania prenatalne.

 7. Czym się różni USG prenatalne od innych badań USG?

  USG prenatalne czy USG genetyczne jest badaniem wykonywanym przez certyfikowanego specjalistę na wysokiej jakości sprzęcie. Badanie to ocenia konkretne parametry u płodu lub płodów, które mogą świadczyć o chorobie genetycznej lub wadach rozwojowych. Tego rodzaju badanie trwa dłużej.

Złożony temat badań prenatalnych oraz standard prowadzenia ciąży poruszamy w artykułach w sekcji BLOG. Zapraszamy do lektury!

Powrót  →