SZYBKI KONTAKT: +48 534 613 021
Femidea funpage Femidea Instagram

Profilaktyka raka szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy
Drogie Panie!
 
Czas powrócić do obiecanego wcześniej tematu profilaktyki raka szyjki macicy.
 

Czy wiecie, że istnieje specjalne towarzystwo naukowe zajmujace się tylko i wyłącznie rakiem szyjki macicy i jego profilaktyką? Jest to  ASCCP, dzięki któremu wiemy jak rozpoznawać, diagnozować i leczyć stany przednowotworowe. Zacznijmy od początku:


O co w ogólne chodzi w screeningu raka szyjki macicy?

Celem screeningu jest nie tyle wykrycie raka szyjki macicy, co jego stanów przednowotworowych.
 
Dlaczego nam ginekologom tak bardzo na tym zależy? Ponieważ dzięki uchwyceniu stanu przednowotworowego  jesteśmy w stanie zaproponować Wam  skuteczne leczenie, które jest jednocześnie jak najmniej inwazyjne.    
 
Dwa najważniejsze badania w  profilaktyce raka szyjki macicy to:

📌 cytologia na podłożu płynnym (LBC)  
📌 badanie w kierunku  wirusa HPV

Na pewno część z Was pamieta również cytologię  konwencjonalną, tzw szkiełkową.
 
Współcześnie nie jest ona zalecana przez wspomniane wcześniej towarzystwo naukowe z uwagi na jej  mniejszą dokładnosć i liczne ograniczenia.  Przy istniejacej infekcji, plamieniu towarzyszącemu często pobraniu cytologii, dokładność cytologii szkiełkowej  znacząco  spada
w porownaniu do  LBC.

Cytologia na podłożu płynnym  jest zalecana każdej aktywnej  seksualnie kobiecie. Pierwszą cytologię warto wykonać w ciągu roku od rozpoczęcia współżycia. Wynikiem, którego życzymy każdej  pacjentce jest tzw NILM czyli brak  zmian przednowotworowych i nowotworowych, a zatem wynik całkowicie prawidłowy. Jezeli otrzymacie właśnie taki wynik, to na kolejną cytolgię zapraszamy Was za rok 😊

Przejdźmy do drugiego ważnego badania w  screeningu raka szyjki macicy, jakim jest badanie w kierunku wirusa HPV  🦠  Pewnie część z Was zadaje sobie pytanie czemu jest to tak istotne? Wirus HPV jest obecny w 99% przypadków raka szyjki macicy😐  Większość kobiet nabywa w ciągu życia infekcję HPV drogą kontaktów seksualnych. Jak to bywa w medycynie, sytuacja nie moze  być zbyt prosta - infekcja infekcji nierówna🤷‍♀️. 
 
W większości przypadków  nasz  układ immunologiczny jest w stanie  uporać  się z wirusem w ciągu roku i takie  przemijające  zakażenie nie zwiększa ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Problem zaczyna się, kiedy infekcja jest przetrwała, to znaczy  wirus jest obecny latami. Wówczas rozpoczyna sie długi proces  chorobowy -od stadiów przednowotworowych aż do raka szyjki macicy.

Połączenie tych dwóch badań- cytologii na podłożu płynnym oraz badania w kierunku obecnosci wirusa HPV nazywamy CO-TESTEM.  Zapewnia on nam największą dokładnosć diagnostyczną.

Ujemny wynik COTESTU, czyli NILM i brak obecności wirusa HPV jest na tyle uspokajajacy, że kolejne badanie zaleca się wykona dopiero za 3 lata!
 
Brzmi to wspalniale, prawda? 😁

 I tu uwaga-  nie chcemy rozpoznawac świeżych przemijajacych infekcji,  które nie zwiększają ryzyka rozwoju raka szyjki macicy.  Z tego powodu młodym kobietom na poczatku swojego życia seksualnego proponujemy jedynie cytologię na położu płynnym, bez badania w kierunku HPV.

Zechęcamy Was do profilaktyki raka szyjki macicy i obiecujemy ciąg dalszy- co jeśli uzyskam nieprawidłowy wynik cytologii.
 
Autor artykułu: 
Lek. Joanna Adamek